W jaki sposób powstała w Przyjmie nowa szkoła!

W roku 1955 odbywała się w Golinie uroczystość jubileuszowa OSP. Na części nieoficjalnej, na której był obecny między innymi I Sekretarz KP PZPR towarzysz Kazimierz Lamprycht, p. Wiktor Nowakowski – naczelnik straży w Przyjmie, przy wręczaniu mu odznaczenia, wyraził życzenie, by w jego rodzinnej wsi powstała nowa szkoła. Biorąc pod uwagę wielkie zasługi p. Nowakowskiego, obiecano zając sie tą sprawą.

I tak jesienią 1966 roku po decydującej rozmowie z wysłannikiem Elektrowni Pątnów – Eugeniuszem Atłasem, zastępcą dyrektora do spraw ekonomicznych, powołano komitet Budowy Szkole, w skład którego wchodziło ponad 20 osób. Przewodniczącym Komitetu został p. nowakowski, który był w stałym kontakcie z Elektrownią i ściśle spółpracował z tow. lamprychtem oraz dyr. Zielińskim.

Za fundusze zebrane od mieszkańców Przyjmy, Lubcza i Benignowa zakupiono plac pod budowę od Ludwika Papierskiego za 36 tys. złotych. Wprawdzie w tym czasie cała remiza strażacka została zamieniona na szkołę, ale potrzeby okazały się o wiele większe.

Do zadań komitetu należało zebrać i zwieść materiały budowlane przekazywane przez Elektrownię, a także ogrodzić działkę. Deklaracje finanoswe ludności wspólnie z funduszami zaofiarownymi przez Kółko Rolnicze wynosły 340 tys. zł. Należało jednak zebrać ok. miliona złotych, by można było wystąpić o dofinansowanie ze SFBSiJ. I tu zpomocą pospieszył Komitetowi Budowy I Sekretarz KP PZPR to. K. Lamprycht. Pomógł on w nawiązaniu kontaktów z dyrekcją Elektrowni Pątnów i generalnym wykonawcą tej budowy – warszawskim „Beton – Stalem”. Pracownicy Elektrowni zgodzili się przekazać w czynie społecznym materiały budowlane. Załoga „Beton – Stalu” postanowiła wybudować gmach szkoly w stanie surowym, zamknietym. Do pracy włączyli się inni podwykonawcy: załogi Energomontażu – Północ z Warszawy, Instalu – Poznań, Elektrobudowy – Katowice, Hydrobudowy – 7 z Poznania. Zakłądy te zadeklarowały czyn przy budowie wartości od 150 do 225 tys. złty każdy. Likwidowały też trudności, które występowały w czasie pracy.

I wreszci 28 maja 1967 roku nastąpił długo oczekiwany moment – wmurowanie kamienia węgielnego pod gmach nowej szkoły.

Ze starej Kroniki Szkolej, autor p. Konieczka

Jak powstała nowa szkoła

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s