Z wizytą w Drukarni „Trans – Druk” w Kraśnicy

W dniu 25 lutego 2019r. uczniowie klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej – Curie z Przyjmy wybrali się z wizytą do Drukarni „Trans – Druk” do Kraśnicy.

Celem wyjazdu do tego zakładu pracy było poznanie stanowisk i specyfiki pracy w drukarni. Drukarnia „Trans – Druk” w Kraśnicy jest nowoczesną drukarnią offsetową powstałą w latach dziewięćdziesiątych, która posiada kilka tysięcy metrów kwadratowych powierzchni produkcyjnej, magazyny wysokiego składowania oraz najnowocześniejszy park maszynowy.

Charakter wykonywanej pracy przybliżył nam dyrektor drukarni, Pan Jan Markaczewski, z którym uczniowie wcześniej przeprowadzili wywiad
w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie… (Ewa Wróbel)

Uczniowie poznali zawody osób zatrudnionych w drukarni i ich ścieżki edukacyjno – zawodowe. Dowiedzieliśmy się, że w drukarni zatrudnionych jest około 60 pracowników na różnych stanowiskach. Wśród młodej i energicznej załogi firma zatrudnia kilkudziesięciu drukarzy i introligatorów posiadających ponad dwudziestoletni staż pracy w poligrafii. Osoby zatrudnione są zarówno po studiach, jak i po technikach oraz szkołach zawodowych. Do najbardziej poszukiwanych zawodów w drukarni należą te, związane z mechaniką, np. technik mechanik oraz poligraf. Dyrektor drukarni zaznaczył, że na kompetencje pracownika zatrudnionego w drukarni składa się wiedza na temat budowy maszyn, umiejętności związane z obsługą maszyn i ich konserwacją, dokładność
i zręczność manualna, sprawność fizyczna i zaangażowanie w realizację zadań. Młodzież została poinformowana, że każdy zatrudniony pracownik podpisuje regulamin obowiązujący w drukarni i obejmuje stałą opieką swoje stanowisko. Uczniowie poznali obowiązki pracy w drukarni oraz zalety i wady tej profesji. Pan Jan Markaczewski przyznał, że książki są jego wielką miłością, dlatego jedną z zalet zawodu, którą wykonuje jest to, że „robi coś”, co naprawdę kocha. Poznaliśmy, że kolejnym autem jest to, że w drukarni można spotkać wiele ciekawych ludzi. Dowiedzieliśmy się, że główną wadą pracy w drukarni jest praca w nieustannym stresie, z uwagi na terminy wykonania danego zlecenia.

Wycieczka do drukarni została zorganizowana przez doradcę zawodowego,  Panią Ewę Wróbel. Opiekę nad młodzieżą sprawowała również Pani Sylwia Orchowska. Dzięki takim wyjazdom uczniowie w sposób świadomy dokonują wyboru zawodu i planują swoją ścieżkę edukacyjno – zawodową. Wycieczka do drukarni okazała się więc ciekawą formą doradztwa zawodowego.

Dziękujemy Panu Janowi Markaczewskiemu za serdeczne przyjęcie
i ogrom przekazanej wiedzy. Życzymy Panu Dyrektorowi dalszych sukcesów
w pracy zawodowej.

Ewa Wróbel

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s